  • Zoro # G114380675
/ea
Key Features
Maximum Cutting Depth Ap Max When Side Milling
0.12 mm
Type of Product
Torus cutter
Correction Factor Ap Corr
1
Min. Cutting Depth
0.005 mm
Correction Factor Fz
1.25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
206157 1,2X5
Zoro #
G114380675
Dimensions
0.12 mm
Min. Cutting Depth
0.005 mm
Tolerance Nominal Diameter
0 / -0.005
Maximum Cutting Depth Ap Max When Slot Milling From Solid
0.06 mm
Shank Dia.
4 mm
Neck Dia.
1.14 mm
Length of Cut
1.2 mm
Milling Diameter
1.2 mm
Overall Length
50 mm
Corner Radius
0.2 mm
Details
Type of Product
Torus cutter
Correction Factor Ap Corr
1
Correction Factor Fz
1.25
Color Ring
red
Feed Fz For Copy Milling in Steel < 65 HRC
0.02 mm
Feed Fz For Side Milling in Steel < 65 HRC
0.02 mm
Overall Reach
5 mm
Type
H
Finish
TiAlN
Shank Type
DIN 6535 HA to h5
Coolant Through
No
Cutting Direction
horizontal, oblique and vertical
Number of Flutes
2
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Style
Corner Radius
End Mill Material
Carbide
Series
Diabolo
Description
GARANT Diabolo: Special geometry, coating and carbide for hard machining in the high-performance field. Suitable even for machining electrolytic copper. Double-relief ground with 2 chamfers hollow ground for high-precision hard machining. Recess angle a = 16 Deg. Tolerances: Corner radius: R1 = ±0.0025 mm. Neck Dia. D1 = 0 / -0.01 mm. Note: At greater tool overhang lengths, use a reduced value for ap! Values for: side milling: ap = 0.1xDxapcorr copying: ap = 0.05xDxapcorr To calculate the feed rate vf please use the actual speed of the machine the maximum possible speed! e.g: vf = 18000 rpmx fz mm/Zx z No. of teeth Z: 2 Helix angle: 30 degrees Shank: DIN 6535 HA to h5 No. of teeth Z: 2 Flute length Lc: 1.2 mm Corner radius R1: 0.2 mm Overhang length L1 incl. recess: 5 mm Recess Dia. D1: 1.14 mm Overall length L: 50 mm