  • Zoro # G111470140
/ea
Key Features
Material
Chromium vanadium steel
Overall Length
140 mm
Handle Type
Multi-component covering with non-slip Haptoprene surface
Finish
Chrome-Plated
Standard
DIN ISO 5749
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G111470140
UPC #
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Length
140 mm
Details
Item
side cutter
Material
Chromium vanadium steel
Handle Type
Finish
Chrome-Plated
Standard
DIN ISO 5749
Manufacturing Process
Cutting edges induction hardened (approx. 62 HRC)
Description
Diagonal Side Cutters with Grips, Chrome-plated, Overall Length : 140 mm. Version: Slim shape with induction hardened cutting edges approx. 62 HRC. Jaws chrome-plated- handles with ergonomically optimized multi-component coverings with non-slip Haptoprene surface. Standard: DIN ISO 5749 Material: Chrome vanadium steel- drop-forged and oil-hardened. Cutting capacity soft wire up to Dia: 2.8 mm Cutting capacity hard wire up to Dia: 1.8 mm