  • Zoro # G114387827
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Countersink Angle
90 Degrees
Shank Dia.
10 mm
Number of Flutes
3
Material - Machining
HSS
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G114387827
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
114 mm
Details
Item
Stepped drill and countersink
Countersink Angle
90 Degrees
Number of Flutes
3
Material - Machining
HSS
Finish
Uncoated
Shank Type - Machining
Plain shank with h9
Description
All countersinks have 3 cutting edges, radially relief ground. Flutes ground from solid. High-precision countersink, produced to tight manufacturing tolerances similar to DIN 335-C with long plain shank. Through-coolant: no Number of cutting edges Z: 3 Number of cutting edges Z: 3 smallest countersink Dia. for holes from: 3.5 mm Overall length L: 114 mm Shank Dia. Ds: 10 mm for countersunk screws DIN 7991: M10 Feed f in steel < 500 N/mm2: 0.16 mm/rev.