  • Zoro # G515355241
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Manufacturer Series
HiPer-Drill
Grade
HB7630
Number of Inserts Required
1
No. of Edges
2
Application
Limited oblique spot drilling, limited drilling through a stack
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G515355241
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
20 mm
Size
15.3 mm
Base Body Size
15 mm
Details
Item
Cutter insert for boring
Manufacturer Series
HiPer-Drill
Grade
HB7630
Number of Inserts Required
1
No. of Edges
2
Application
Material
Carbide
Point Angle
135 Deg
Semi-Standard
Yes
Description
Vee ground cutter inserts for precise positioning and stable seating. Concentricity when assembled 20 m. For holes up to IT9 accuracy. Special pyramidal point geometry, optimal spot drilling even with unstable conditions and long tool overhangs. Such as when processing sheet metal and steel girders. Also suitable for stack drilling. Note: 1xD maximum drilling depth without through-coolant. Cutting data applies for the base body 5xD. Drill pilot holes exclusively with cutter insert of the same type. Semi-Standard: yes Point angle: 160 degrees Use for drilling: Drilling through a stack for base body size: 20 mm Feed f in steel < 750 N/mm2: 0.3 mm/rev.