  • Zoro # G816120340
/ea
Key Features
Overall Length
26 mm
Dia.
6 mm
Angular Movement
±1 Deg
Surface Treatment
polished
Thread Size
M10x1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G816120340
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
26 mm
Dia.
6 mm
Thread Size
M10x1
Details
Angular Movement
±1 Deg
Surface Treatment
polished
Item
Coolant tube
Suitable For Arbor
HSK 32
Maximum Pressure
120 bar
Description
Special O-ring up to 120 bar, angular movement from ± 1 Deg, polished, with 2 sealing rings. Coolant-resistant Viton seals. Fine polished surface, hardened and burnished. Two polished transition radii. Full movement thanks to two O-rings. Hardened threaded sleeves with rolled, high-compression thread flanks. Description: HSK coolant pipe - a small component with a big effect! When tools are changed thousands of times per day, it is important that the interface between the coolant pipe and machine spindle seal remains clean and, above all, that it maintains process reliability. Suitable for: HSK tool holders. Thread M: M10x1 Dia D: 6 mm Overall length L: 26 mm