  • Zoro # G816120296
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G816120296
UPC #
Country of Origin
Germany
Description
Special O-ring up to 120 bar, angular movement from ± 1 Deg, polished, with 2 sealing rings. Coolant-resistant Viton seals. Fine polished surface, hardened and burnished. Two polished transition radii. Full movement thanks to two O-rings. Hardened threaded sleeves with rolled, high-compression thread flanks. Description: HSK coolant pipe - a small component with a big effect! When tools are changed thousands of times per day, it is important that the interface between the coolant pipe and machine spindle seal remains clean and, above all, that it maintains process reliability. Suitable for: HSK tool holders. Thread M: M16x1 Dia D: 10 mm Overall length L: 33 mm