  • Zoro # G515355401
Key Features
Diameter
35.5 mm
Series
Power Drill
Depth Limit (Indexable Drill)
4 x D
Max. Adjustment Limit
0.25 mm
Shank Length
68 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G515355401
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
35.5 mm
Depth Limit (Indexable Drill)
4 x D
Shank Length
68 mm
Size (in.)
1-19/32 in
Reach Length
164 mm
Size
40.5
Details
Item
Indexable Drill
Series
Power Drill
Max. Adjustment Limit
0.25 mm
No. of Cutting Edges
1
Coolant Through
Yes
Overhang
193 mm
Shank
ISO 9766
Point Angle
180 Deg
Machining Strategy
HPC
Description
The helical coolant ducts ensure very high stability, since they do not weaken the core of the drill. Bore tolerance: -0.1 / +0.35 mm Description: For maximum performance and dimensional accuracy. Even for very difficult drilling situations up to 5xD. Suitable for: Inserts SOGX 110509. Recommendation: When spot-drilling reduce the feed rate to 70%. Note: Other intermediate sizes in 1/10 increments available on request. Overhang LA: 206 mm Shank 0 Ds: 40 mm Shank length Ls: 68 mm Maximum adjustment limit Vmax: 0.25 mm ISO code indexable insert: SOGX 110509 Pack of insert screws: 239700 15IP 2.8 Nm