  • Zoro # G314773598
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
ISO 7388-1
External Dia.
31.4 mm
Clamping Dia.
10 mm
Balance Quality
G 2.5 at 25,000 rpm
Concentricity
≤ 3 µm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G314773598
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
External Dia.
31.4 mm
Clamping Dia.
10 mm
Dia.
24 mm
Taper Size
SK50
Details
Standards
ISO 7388-1
Balance Quality
G 2.5 at 25,000 rpm
Concentricity
≤ 3 µm
Shape
ADB
Projection
120 mm
Item
Shrink-fit chuck
Description
High-temperature steel. Size 3-5 for carbide, from size 6 for HSS and carbide. All shanks hard turned for smooth running!. With RFID/Balluffchip bore. Application: For clamping tools with parallel shank to h6 tolerance. Suitable for inductive, contact, and hot-air shrink units. Optional extras: Pull studs PS No. 308600 308800. PS wrenches No. 308820 - 308835, Shrink-fit holder extensions No. 302410 302419. Shrink-fit units, accessories No. 354210 354450, balancing screws set No. 309906 size 180. Machining strategy: HPC Clamping Dia D1: 10 mm Overhang dimension A: 120 mm External Dia D: 31.4 mm Dia D2: 24 mm