  • Zoro # G516121258
Key Features
Insert Screw
219827 (6IP; 0.45 Nm)
Cutting Angle
90°
Series
Softcut®
Cutting Dia.
25 mm
Overall Length
35 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
215615 25/7
Zoro #
G516121258
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Cutting Dia.
25 mm
Overall Length
35 mm
Ramping Length for αmax
21.85 mm
Diameter 3
23 mm
Diameter 1
12.5 mm
Free length
35 mm
Diameter 2
20.7 mm
Details
Insert Screw
219827 (6IP; 0.45 Nm)
Item
End / face mill
Cutting Angle
90°
Series
Softcut®
Circular Interpolation Milling - Dmin
48 mm
Mounting Thread
M12
Dia/No. of Cutting Edges
25 mm/7
Circular Interpolation Milling - Dmax
48 mm
Shank Type
with threaded shank
Number of Teeth
7
Coolant Through
Yes
Tool Exchange
PowerCard
Ramping Angle
0.52°
Axial Rake Angle
11°
Circular interpolation milling ap
0.9 mm
Fz Helix
0.5
Description
Version: High precision indexable shoulder mill with irregular pitch for very smooth cutting- very high precision and very high metal removal rate. New generation of high performance indexable shoulder mills with special geometry for reduced cutting forces for MTC applications under unstable conditions or for spindles with low drive power. Application: For shoulder milling to large depths- also slotting. General use in all steels including stainless and acid-resistant steels. Spare part: Pack of insert screws No. 219827 6IP- 0.45 Nm. Note: GARANT torque screwdriver TQ No. 211750 size 0.45- use bit No. 674252 size 6IP. The insert pocket must be modified when using indexable inserts with a radius of 2 mm. Overall length Ltot: 35 mmD1 h6: 12.5 mmD2: 20.7 mm Mounting thread M: M12 Circular interpolation millingDmin: 48 mm Circular interpolation millingDmax: 48 mm