  • Zoro # G509574504
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
33/64 in
Point Angle
140 Degrees
Flute Length
77 mm
Shank Diameter
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
122659 33/64
Zoro #
G509574504
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
124 mm
Drill Bit Size
33/64 in
Flute Length
77 mm
Shank Diameter
14 mm
Shank Size
13.1 mm
Maximum Drilling Depth
57.4 mm
77 mm
Diameter Tolerance
m6
Details
Item
Jobber Drill
Point Angle
140 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Through
Coolant Through with 25 Bar
Shank Type
DIN 6535 HA to h6
Type
Jobber drill
Series
6×D
Number of Cutter Heads
2
Standards
DIN 6537
Fastening Tool Material
Solid carbide
Semi-Standard
Yes
Machining Strategy
HPC
Ring Color
Blue
Shank Tolerance
h6
Number of Teeth
2
Feed in Steel
0.2 mm/rev.
Description
Cutting chisel edge with high centring accuracy due to strong core and special point geometry. High roundness and alignment accuracy of the deep hole- thanks to 4 guide chamfers. Outstanding chip evacuation due to 4 internal cooling channels from dia 3.8 mm. Up to 3.7 mm dia with 2 internal cooling channels. Straight major cutting edges with honed edges and special flute profile for short chips- even on long chipping materials. Attention: Sizes ending with X = cutter dia tolerance h7. Note: Flute length LC = L2 + 1.5 x DC. Standard: DIN 6537 Tolerance nominal dia : m6 Number of cutting edges Z: 2 Tolerance nominal dia : m6 recommended maximum drilling depth L2: 57.4 mm Overall length L: 124 mm Shank dia Ds: 14 mm Feed f in stainless steel > 900N/mm2: 0.2 mm/rev.