  • Zoro # G114382068
/ea
Key Features
Finish
DLC
End Mill Style
Corner Radius
Milling Diameter
1.2 mm
Shank Dia.
4 mm
Coolant Through
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
206042 1,2X15
Zoro #
G114382068
Dimensions
Milling Diameter
1.2 mm
Shank Dia.
4 mm
Overall Length
55 mm
Length of Cut
1.2 mm
Corner Radius
0.1 mm
Neck Dia.
1.14 mm
Maximum Cutting Depth Ap Max When Slot Milling From Solid
0.105 mm
Maximum Cutting Depth Ap Max When Side Milling
0.21 mm
Min. Cutting Depth
0.005 mm
Tolerance Nominal Diameter
0 / -0.005
Details
Finish
DLC
End Mill Style
Coolant Through
No
Shank Type
DIN 6535 HA to h5
End Mill Material
Carbide
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
horizontal, oblique and vertical
Number of Flutes
2
Type
W
Overall Reach
15 mm
Feed Fz For Side Milling in Cast Aluminium
0.025 mm
Feed Fz For Copy Milling in Cast Aluminium
0.025 mm
Color Ring
yellow
Type of Product
Torus cutter
Correction Factor Fz
1
Correction Factor Ap Corr
0.35
Description
With advanced DLC sp2 coating. For the highest demands regarding performance and precision in aluminium materials. Extremely tight tolerances ensure maximum accuracy. Double-relief ground with 2 chamfers hollow ground. Recess angle a = 16 Deg. Tolerances: Corner radius: R1 = ±0.0025 mm. Neck Dia. D1 = 0 / -0.01 mm. Note: At greater tool overhang lengths, use a reduced value for ap! Values for: slots milled from solid: ap = 0.25xD x ap korr side milling: ap = 0.50xDxap korr copying: ap = 0.25 x D x ap korr To calculate the feed rate vf please use the actual speed of the machine the maximum possible speed! e.g: vf = 18000 rpmx fz mm/Zx z No. of teeth Z: 2 Helix angle: 30 degrees Shank: DIN 6535 HA to h5 No. of teeth Z: 2 Flute length Lc: 1.2 mm Corner radius R1: 0.1 mm Overhang length L1 incl. recess: 15 mm Recess Dia. D1: 1.14 mm Overall length L: 55 mm