  • Zoro # G916070743
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
End Mill Material
Submicron Solid Carbide
Number of Flutes
3
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
150 mm
Finish
TiAlN Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
98177
Zoro #
G916070743
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
150 mm
Length of Cut
50 mm
Shank Dia.
8 mm
Details
End Mill Material
Submicron Solid Carbide
Number of Flutes
3
Cutting Direction
Right Hand
Finish
TiAlN Coated
End Mill Cutting Type
Ball End Center Cutting Extra Length
Helix Angle
30°
Flute Type
Helix
Description
Ball End Mill, Center Cutting Extra Length Single End, Series: 743MA, 8 mm Diameter Cutter, 150 mm Overall Length, 50 mm Length of Cut, 3 Flutes, Spiral Flute, 8 mm Shank Diameter, Right Hand Cutting Direction, 30 deg Helix Angle, Solid Submicron Grain Carbide, TiAlN Coated