  • Mfr # TL150LEDW
  • Zoro # G7853083
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TL150LEDW
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
10 in
Overall Depth
21 in
Cord Length - Job Site Lighting
6 ft
Max. Extension Height
15 1/4 in
Power Cord Length
6 ft
Details
Item
LED Job Site Light,w/ A Cage 6 ft NEMA
Voltage
100/277 V AC
Includes
Lamp
Standards
cUL, UL
Features
Big Heat Sink, High Efficiency Wide Range Input, NEMA 5-15R Daisy Chain Receptacle
Power Source
Corded
Color
Gray/White
Lamp Watts
150 W
Rated Life
50,000 hr
Light Distribution - Job Site Lighting
360 Degrees
Guard Type
Steel Cage
Run Time - Job Site Lights
Not Battery Powered
Replacement Lamp
E26 Medium Base Bulb
Lumens
19500
Power Source - Job Site Lighting
Corded (AC)
Number of Lamp Heads
1
Switch Type
No Switch
Item - Job Site Lighting
Corncob LED Job Site Light
NEMA Plug Configuration
5-15P
Lamp Life
50,000 hr
Charge Time
Not Battery Operated
Light Distribution
360 Degrees
IP Rating
IP64
Lamp Included
Yes
Lighting Technology
LED
Type - Job Site Lighting
Hanging
Safety Rating
CUL, UL
Product Type
Brightness Levels
19,500 lm
Number of Bulb Fixtures
1
Wattage
150 W
Lamp Guard
Steel
Hazardous Location Specification
Not Rated
Plug Type
Straight Blade
For Bulb Base Number
E39
Color Temperature
6500K
Mount Type
Hook
Operating Voltage
120V AC
Includes Bulb
Yes
Replacement Bulb Part Number
E26 Medium Base Bulb
Head Color
Gray/White
Maximum Brightness
19,500 lm
Job Light Type
Frame Color
Gray
Max. Brightness Range
10,000 to 19,999 lm
Bulb Base Type
Screw In
Color Rendering Index
Not Rated
Description
LED Job Site Light,w/ A Cage 6 ft NEMA, Bulb Base Type Screw In, Bulb Spacing Not Applicable, Color Temperature 6500K, Head Diameter Not Applicable, IP Rating IP64, Lighting Technology LED, Maximum Brightness 19,500 lm, Mount Type Hook, Number of Bulb Fixtures 1, Operating Voltage 120V AC, Overall Depth 21 in, Overall Height 10 in, Power Cord Length 6 ft, String Overall Length Not Applicable, Switch Type No Switch, Wattage 150 W, Color Rendering Index Not Rated