  • Mfr # 103L-50-180
  • Zoro # G1131866
Key Features
Gas Name
Air, Carbon Monoxide
Cylinder Capacity
103 L
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
103L-50-180
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
3.3 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Air, Carbon Monoxide
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Carbon Monoxide 180 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Standards
ISO 9001:2015
Container Type
Cylinder
Reusability
Disposable
Chemical Formula
CO
Outlet Connection Type
UNF
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Gas Type
Carbon Monoxide
Product Type
Calibration Gas
CAS Number
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Monoxide 180 ppm, Gas Type Carbon Monoxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO, CAS Number 630-08-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015