  • Mfr # X02AI99CP100006
  • Zoro # G1126878
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Air, Hexane
Cylinder Capacity
103 L
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
X02AI99CP100006
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
3.3 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Air, Hexane
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Hexane (50% LEL) 0.55%
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Container Type
Cylinder
Product Type
Calibration Gas
Gas Type
Hexane
CAS Number
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Chemical Formula
C6H14
Reusability
Disposable
Standards
ISO 9001:2015
Outlet Connection Type
UNF
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hexane (50 Percent LEL) 0.55 Percent, Gas Type Hexane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C6H14, CAS Number 110-54-3, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF