  • Mfr # X02AI99CP1000G1
  • Zoro # G1126914
Gas Name
Air, Hexane
Max. Pressure
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
X02AI99CP1000G1
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Air, Hexane
Gas Mixture
Hexane (18% LEL) 2,000 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
C6H14
Gas Type
Hexane
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hexane (18 Percent LEL) 2,000 ppm, Gas Type Hexane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C6H14, CAS Number 110-54-3, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF