  • Mfr # 221L-92-1000
  • Zoro # G1122276
Key Features
Gas Name
Air, Hydrogen
Cylinder Capacity
221 L
For Use With
All OEM Gas Detectors
Max. Pressure
250 psi
Cylinder Dia.
9 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
221L-92-1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
9 in
Cylinder Height
16.25 in
Connection Size
CGA 165
Cylinder Diameter
9 in
Outlet Connection Size
3/4 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Air, Hydrogen
Cylinder Capacity
221 L
Gas Mixture
Hydrogen 1,000 ppm
For Use With
All OEM Gas Detectors
Max. Pressure
250 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
Standards
ISO 9001:2015
CAS Number
Gas Type
Hydrogen
Reusability
Disposable
Operating Pressure - Maximum
250 psi
Container Type
Cylinder
Chemical Formula
H2
CGA Number
CGA 165
Outlet Connection Type
NGT
Product Type
Calibration Gas
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 165, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 221 L, Cylinder Diameter 9 in, Cylinder Height 16.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen 1,000 ppm, Gas Type Hydrogen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2, CAS Number 1333-74-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 3/4 in, Outlet Connection Type NGT, Standards ISO 9001:2015