  • Mfr # 34LS-92-1200
  • Zoro # G1109448
Gas Name
Air, Hydrogen
Gas Mixture
Hydrogen 1,200 ppm
Max. Pressure
500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
34LS-92-1200
Cylinder Height
10.75 in
Cylinder Diameter
2.9 in
Gas Name
Air, Hydrogen
Gas Mixture
Hydrogen 1,200 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
H2
Operating Pressure - Maximum
500 psi
CAS Number
Gas Type
Hydrogen
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 2.9 in, Cylinder Height 10.75 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen 1,200 ppm, Gas Type Hydrogen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2, CAS Number 1333-74-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Standards ISO 9001:2015, Reusability Disposable, Operating Pressure - Maximum 500 psi