  • Mfr # 34LS-92-400
  • Zoro # G1109493
Gas Name
Air, Hydrogen
Gas Mixture
Hydrogen 400 ppm
Max. Pressure
500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
34LS-92-400
Cylinder Height
10.75 in
Cylinder Diameter
2.9 in
Gas Name
Air, Hydrogen
Gas Mixture
Hydrogen 400 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Chemical Formula
H2
Gas Type
Hydrogen
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 2.9 in, Cylinder Height 10.75 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen 400 ppm, Gas Type Hydrogen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2, CAS Number 1333-74-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Standards ISO 9001:2015, Reusability Disposable, Operating Pressure - Maximum 500 psi