  • Mfr # 103L-248-48
  • Zoro # G1126808
Max. Pressure
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
103L-248-48
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Mixture
Isobutylene 48 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Isobutylene 48 ppm, Gas Type Isobutylene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H8, CAS Number 115-11-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015