  • Mfr # 103L-248-510
  • Zoro # G1126616
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
103L-248-510
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Mixture
Isobutylene 510 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Isobutylene 510 ppm, Gas Type Isobutylene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H8, CAS Number 115-11-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015