  • Mfr # X02AI99CP550075
  • Zoro # G1105494
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Air, Isobutylene
Cylinder Capacity
552 L
Max. Pressure
2,200 psi
Cylinder Dia.
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
X02AI99CP550075
Cylinder Dia.
4 1/2 in
Cylinder Height
25 in
Connection Size
CGA 590
Outlet Connection Size
3/4 in
Cylinder Diameter
4.5 in
Gas Name
Air, Isobutylene
Cylinder Capacity
552 L
Gas Mixture
Isobutylene 500 ppm
Max. Pressure
2,200 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Isobutylene
Outlet Connection Type
NGT
Chemical Formula
C4H8
Reusability
Disposable
CGA Number
CGA 590
Operating Pressure - Maximum
2,200 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 590, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 552 L, Cylinder Diameter 4.5 in, Cylinder Height 25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Isobutylene 500 ppm, Gas Type Isobutylene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H8, CAS Number 115-11-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 3/4 in, Outlet Connection Type NGT, Standards ISO 9001:2015