  • Mfr # 105ES-150A-110
  • Zoro # G1148499
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Air, Methane
Cylinder Capacity
105 L
For Use With
All OEM Gas Detectors
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Dia.
3 13/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
105ES-150A-110
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 13/64 in
Cylinder Height
12.8 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.2 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Air, Methane
Cylinder Capacity
105 L
For Use With
All OEM Gas Detectors
Gas Mixture
Methane 110 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-2%
Calibration Certificate
NIST
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Chemical Formula
CH4
Gas Type
Methane
CAS Number
Standards
ISO 9001:2015
Product Type
Calibration Gas
Outlet Connection Type
UNF
Container Type
Cylinder
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methane 110 ppm, Gas Type Methane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CAS Number 74-82-8, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015