  • Mfr # 105ES-150A-1990
  • Zoro # G1148569
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
105ES-150A-1990
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Mixture
Methane 1990 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Accuracy
+/-2%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methane 1990 ppm, Gas Type Methane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CAS Number 74-82-8, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015