  • Mfr # 105ES-150A-3765
  • Zoro # G1148745
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
105ES-150A-3765
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Mixture
Methane 3,765 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Accuracy
+/-2%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methane 3,765 ppm, Gas Type Methane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CAS Number 74-82-8, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015