  • Mfr # 105ES-150A-9700
  • Zoro # G1149086
Gas Name
Air, Methane
Max. Pressure
1,200 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
105ES-150A-9700
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Air, Methane
Gas Mixture
Methane (19.4% LEL) 9,700 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Accuracy
+/-2%
Chemical Formula
CH4
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Gas Type
Methane
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methane (19.4 Percent LEL) 9,700 ppm, Gas Type Methane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CAS Number 74-82-8, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF