  • Mfr # 105ES-150A-9990
  • Zoro # G1148998
Gas Name
Air, Methane
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
105ES-150A-9990
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Air, Methane
Gas Mixture
Methane (20% LEL) 9,990 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Accuracy
+/-2%
Chemical Formula
CH4
Gas Type
Methane
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methane (20 Percent LEL) 9,990 ppm, Gas Type Methane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CAS Number 74-82-8, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF