  • Mfr # 34LS-150A-95
  • Zoro # G1138559
Gas Name
Air, Methane
Gas Mixture
Methane 95 ppm
Max. Pressure
500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
34LS-150A-95
Cylinder Dia.
2 9/10 in
Cylinder Height
10.75 in
Connection Size
CGA 600
Cylinder Diameter
2.9 in
Gas Name
Air, Methane
Gas Mixture
Methane 95 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Gas Type
Methane
Chemical Formula
CH4
CGA Number
CGA 600
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 2.9 in, Cylinder Height 10.75 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methane 95 ppm, Gas Type Methane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CAS Number 74-82-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Standards ISO 9001:2015, Reusability Disposable, Operating Pressure - Maximum 500 psi