  • Mfr # X02AI99CP100018
  • Zoro # G1126345
Gas Name
Air, Methylene Chloride
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
X02AI99CP100018
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Air, Methylene Chloride
Gas Mixture
Methylene Chloride 100 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
CH2Cl2
Gas Type
Methylene Chloride
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methylene Chloride 100 ppm, Gas Type Methylene Chloride, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH2Cl2, CAS Number 75-09-2, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF