  • Mfr # 44ES-112-10
  • Zoro # G1114628
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Air, Nitrogen Dioxide
Cylinder Capacity
44 L
Max. Pressure
825 psi
Cylinder Dia.
2 9/10 in
Cylinder Height
10.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
44ES-112-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
Cylinder Height
10.64 in
Connection Size
C-10
Cylinder Diameter
3.13 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Air, Nitrogen Dioxide
Cylinder Capacity
44 L
Gas Mixture
Nitrogen Dioxide 10 ppm
Max. Pressure
825 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Chemical Formula
NO2
Standards
ISO 9001:2015
Outlet Connection Type
UNF
Product Type
Calibration Gas
Reusability
Refillable
Gas Type
Nitrogen Dioxide
Container Type
Cylinder
Operating Pressure - Maximum
825 psi
CAS Number
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 44 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Nitrogen Dioxide 10 ppm, Gas Type Nitrogen Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NO2, CAS Number 10102-44-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF