  • Mfr # 44ES-176-500
  • Zoro # G1114156
Gas Name
Air, Propane
Max. Pressure
825 psi
Cylinder Height
10.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
44ES-176-500
Cylinder Height
10.64 in
Cylinder Diameter
3.13 in
Gas Name
Air, Propane
Gas Mixture
Propane 500 ppm
Max. Pressure
825 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
825 psi
Chemical Formula
C3H8
Gas Type
Propane
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 44 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Propane 500 ppm, Gas Type Propane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C3H8, CAS Number 74-98-6, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015