  • Mfr # X02AI99CP100014
  • Zoro # G1127097
Gas Name
Air, Propylene
Gas Mixture
Propylene (50% LEL) 1%
Max. Pressure
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
X02AI99CP100014
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Air, Propylene
Gas Mixture
Propylene (50% LEL) 1%
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Propylene
Chemical Formula
C3H6
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Propylene (50 Percent LEL) 1 Percent, Gas Type Propylene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C3H6, CAS Number 115-07-1, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF