  • Mfr # 34L-13-350
  • Zoro # G1110209
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Ammonia, Nitrogen
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 1/4 in
Cylinder Height
10.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
34L-13-350
Cylinder Dia.
3 1/4 in
Cylinder Height
10.64 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.13 in
Gas Name
Ammonia, Nitrogen
Gas Mixture
Ammonia 350 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Ammonia
Disposable
Outlet Connection Type
UNF
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Chemical Formula
NH3
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Ammonia 350 ppm, Gas Type Ammonia, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NH3, CAS Number 7664-41-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF