  • Mfr # 58L-13-450
  • Zoro # G1106998
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Ammonia, Nitrogen
Cylinder Capacity
58 L
Gas Mixture
Ammonia 450 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 17/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
58L-13-450
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 17/32 in
Cylinder Height
14.25 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8 in
Cylinder Diameter
3.53 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Ammonia, Nitrogen
Cylinder Capacity
58 L
Gas Mixture
Ammonia 450 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Outlet Connection Type
UNF
Standards
ISO 9001:2015
Gas Type
Ammonia
Chemical Formula
NH3
Container Type
Cylinder
Reusability
Disposable
CAS Number
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Product Type
Calibration Gas
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 58 L, Cylinder Diameter 3.53 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Ammonia 450 ppm, Gas Type Ammonia, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NH3, CAS Number 7664-41-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015