  • Mfr # X02NI90CP100015
  • Zoro # G1126038
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Butane, Nitrogen
Cylinder Capacity
103 L
For Use With
All OEM Gas Detectors
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
X02NI90CP100015
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
3.3 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Butane, Nitrogen
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Butane 10%
For Use With
All OEM Gas Detectors
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
Standards
ISO 9001:2015
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Gas Type
Butane
CAS Number
Outlet Connection Type
UNF
Container Type
Cylinder
Reusability
Disposable
Product Type
Calibration Gas
Chemical Formula
C4H10
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Butane 10 Percent, Gas Type Butane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H10, CAS Number 106-97-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015