  • Mfr # X02ME50CP100000
  • Zoro # G1126869
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Carbon Dioxide, Methane
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 50%
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
X02ME50CP100000
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
3.3 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Carbon Dioxide, Methane
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 50%
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Methane
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
CAS Number
Standards
ISO 9001:2015
Gas Type
Carbon Dioxide
Container Type
Cylinder
Chemical Formula
CO2
Reusability
Disposable
Product Type
Calibration Gas
Outlet Connection Type
UNF
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 50 Percent, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Methane, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF