  • Mfr # X02NI99CP1000N9
  • Zoro # G1128944
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 0.9%
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
X02NI99CP1000N9
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 0.9%
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
CO2
Gas Type
Carbon Dioxide
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 0.9 Percent, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF