  • Mfr # 105ES-34-800
  • Zoro # G1154266
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
105ES-34-800
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Gas Mixture
Carbon Dioxide 800 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-2%
Chemical Formula
CO2
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Gas Type
Carbon Dioxide
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 800 ppm, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF