  • Mfr # 17L-34-350
  • Zoro # G1101416
/ea
Key Features
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
17 L
Max. Pressure
240 psi
Cylinder Dia.
2 9/10 in
Cylinder Height
10.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
17L-34-350
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
Cylinder Height
10.75 in
Connection Size
CGA 600
Cylinder Diameter
2.9 in
Outlet Connection Size
3/4 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
17 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 350 ppm
Max. Pressure
240 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Reusability
Disposable
Outlet Connection Type
NGT
Chemical Formula
CO2
Container Type
Cylinder
Operating Pressure - Maximum
240 psi
Product Type
Calibration Gas
CAS Number
Gas Type
Carbon Dioxide
Standards
ISO 9001:2015
CGA Number
CGA 600
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 17 L, Cylinder Diameter 2.9 in, Cylinder Height 10.75 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 350 ppm, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 3/4 in, Outlet Connection Type NGT, Standards ISO 9001:2015