  • Mfr # 552L-34-80
  • Zoro # G1105519
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
552 L
Max. Pressure
2,200 psi
Cylinder Dia.
4 1/2 in
Cylinder Height
25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
552L-34-80
Dimensions
Cylinder Dia.
4 1/2 in
Cylinder Height
25 in
Connection Size
CGA 580
Outlet Connection Size
3/4 in
Cylinder Diameter
4.5 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
552 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 80 ppm
Max. Pressure
2,200 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Operating Pressure - Maximum
2,200 psi
CGA Number
CGA 580
Chemical Formula
CO2
Reusability
Disposable
Product Type
Calibration Gas
CAS Number
Outlet Connection Type
NGT
Standards
ISO 9001:2015
Container Type
Cylinder
Gas Type
Carbon Dioxide
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 580, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 552 L, Cylinder Diameter 4.5 in, Cylinder Height 25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 80 ppm, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 3/4 in, Outlet Connection Type NGT, Standards ISO 9001:2015