  • Mfr # 105ES-296-5000S
  • Zoro # G1152629
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen, Oxygen
Max. Pressure
1,200 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
105ES-296-5000S
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Gas Mixture
Carbon Dioxide 5,000 ppm, Oxygen 19.5%
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-2%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Chemical Formula
CO2, O2
Gas Type
Carbon Dioxide, Oxygen
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 5,000 ppm, Oxygen 19.5 Percent, Gas Type Carbon Dioxide, Oxygen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, O2, CAS Number 124-38-9, 7782-44-7, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy