  • Mfr # X03AI99CP100021
  • Zoro # G1129486
Gas Name
Carbon Monoxide, Hydrogen, Nitrogen, Oxygen
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
X03AI99CP100021
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Gas Mixture
Carbon Monoxide 500 ppm, Hydrogen 500 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
CO, H2, N2, O2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Monoxide 500 ppm, Hydrogen 500 ppm, Gas Type Carbon Monoxide, Hydrogen, Nitrogen, Oxygen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO, H2, N2, O2, CAS Number 1333-74-0, 630-08-0, 7727-37-9, 7782-44-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST