  • Mfr # X03AI99CP100007
  • Zoro # G1127429
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Carbon Monoxide, Oxygen, Pentane
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Carbon Monoxide 100 ppm, Pentane (30% LEL) 0.42%
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
X03AI99CP100007
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.3 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Chemical Formula
C5H12, CO, O2
Outlet Connection Type
UNF
CAS Number
Standards
ISO 9001:2015
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Gas Type
Container Type
Cylinder
Product Type
Calibration Gas
Reusability
Disposable
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Monoxide 100 ppm, Pentane (30 Percent LEL) 0.42 Percent, Gas Type Carbon Monoxide, Oxygen, Pentane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C5H12, CO, O2, CAS Number 109-66-0, 630-08-0, 7782-44-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel