  • Mfr # 34L-61-1.25
  • Zoro # G1103665
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Ethylene Oxide, Nitrogen
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 1/8 in
Cylinder Height
10.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
34L-61-1.25
Cylinder Dia.
3 1/8 in
Cylinder Height
10.64 in
Connection Size
C-10
Cylinder Diameter
3.13 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Gas Name
Ethylene Oxide, Nitrogen
Gas Mixture
Ethylene Oxide 1.25 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Disposable
Outlet Connection Type
UNF
Gas Type
Ethylene Oxide
Chemical Formula
ETO
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Ethylene Oxide 1.25 ppm, Gas Type Ethylene Oxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula ETO, CAS Number 75-21-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF