  • Mfr # 105ES-92-750
  • Zoro # G1159726
Gas Name
Hydrogen
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
105ES-92-750
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Hydrogen
Gas Mixture
Hydrogen 750 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-2%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Chemical Formula
H2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen 750 ppm, Gas Type Hydrogen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2, CAS Number 1333-74-0, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015