  • Mfr # X02NI99CP750057
  • Zoro # G1135935
Gas Name
Hydrogen Chloride, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
X02NI99CP750057
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
Cylinder Diameter
4.25 in
Outlet Connection Size
5/8 in
Gas Name
Hydrogen Chloride, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Gas Mixture
Hydrogen Chloride 20 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Chemical Formula
HCL
Gas Type
Hydrogen Chloride
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen Chloride 20 ppm, Gas Type Hydrogen Chloride, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula HCL, CAS Number 7647-01-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF