  • Zoro # G1160024
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Hydrogen Sulfide, Nitrogen, Oxygen
Cylinder Capacity
34 L
For Use With
All OEM Gas Detectors
Gas Mixture
Hydrogen Sulfide 25 ppm, Oxygen 19%
Max. Pressure
650 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
34ES-407
Zoro #
G1160024
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
2 29/32 in
Cylinder Height
10.64 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.13 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Cylinder Capacity
34 L
For Use With
All OEM Gas Detectors
Gas Mixture
Max. Pressure
650 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
Container Type
Cylinder
Operating Pressure - Maximum
600 psi
Chemical Formula
H2S, O2
Product Type
Calibration Gas
Outlet Connection Type
UNF
CAS Number
Standards
ISO 9001:2015
Gas Type
Hydrogen Sulfide, Oxygen
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen Sulfide 25 ppm, Oxygen 19 Percent, Gas Type Hydrogen Sulfide, Oxygen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2S, O2, CAS Number 7782-44-7, 7783-06-4, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy