  • Mfr # 103L-150N-80
  • Zoro # G1123737
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Methane, Nitrogen
Cylinder Capacity
103 L
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
103L-150N-80
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
3.3 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Methane, Nitrogen
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Methane 80 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Gas Type
Methane
Outlet Connection Type
UNF
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Chemical Formula
CH4
CAS Number
Container Type
Cylinder
Product Type
Calibration Gas
Standards
ISO 9001:2015
Reusability
Disposable
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methane 80 ppm, Gas Type Methane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CAS Number 74-82-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015