  • Mfr # 34L-125-890
  • Zoro # G1111128
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
34 L
Gas Mixture
Nitric Oxide 890 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
34L-125-890
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 1/4 in
Cylinder Height
10.64 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.13 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
34 L
Gas Mixture
Nitric Oxide 890 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
CAS Number
Container Type
Cylinder
Standards
ISO 9001:2015
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Product Type
Calibration Gas
Gas Type
Nitric Oxide
Outlet Connection Type
UNF
Reusability
Disposable
Chemical Formula
NO
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Nitric Oxide 890 ppm, Gas Type Nitric Oxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NO, CAS Number 10102-43-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF