  • Mfr # 74L-125-300
  • Zoro # G1134289
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
74L-125-300
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
4.25 in
Outlet Connection Size
5/8 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Gas Mixture
Nitric Oxide 300 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Product Type
Calibration Gas
Container Type
Cylinder
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Outlet Connection Type
UNF
Chemical Formula
NO
Gas Type
Nitric Oxide
Standards
ISO 9001:2015
CAS Number
Reusability
Disposable
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Nitric Oxide 300 ppm, Gas Type Nitric Oxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NO, CAS Number 10102-43-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF